Časté dotazy - klienti

Musím začít spolupracovat s některým z makléřů?

Nemusíte. 

Nakonec může Vaší nemovitost nabízet či hledat i jiný realitní makléř než ti, kteří se Vám ozvali z portálu. Výhoda spolupráce s realitním makléřem registrovaným na portálu je ta, že on sám dobře ví, že na něj na konci obchodu můžete napsat referenci. A protože v realitní branži jsou nejlepší obchody právě přes reference, určitě zajistí vše pro to, aby jste byli maximálně spokojení a doporučili jeho služby dál. Každý z makléřů reprezentuje sám sebe, potažmo realitní kancelář, kterou zastupuje.

Makléře, který není registrovaný na portálu, můžete také ohodnotit, ale vaší referenci uvidí mnohem méně osob a navíc, i když bude psaná adresně na konkrétního makléře, může být daným makléřem zpochybněna.

 

Proč mohou přidělovat reference pouze registrovaní uživatelé, kteří si vybrali makléře (přes poptávku nebo nabídku) ?

Chceme se vyhnout anonymnímu hodnocení bez dohledatelné vazby. Reference tvoří jednu z klíčových částí portálu VeřejnýRegistr.cz a měli by hlavně v budoucnu usnadnit výběr kvalitních realitních makléřů. Navíc pokud někdo někomu přidělí referenci, měl by si stát za svým názorem, který lze ověřit, což při anonymním hodnocení nelze zajistit.

 

Jak vybrat správného realitního makléře?

O tom pojednávají články v sekci se stejným názvem. Obecně se dá říct, že i dobrý obchodník vám nemusí sedět jako člověk a pokud někomu svěřujete tak zásadní věc jako např. prodej svého rodinného domu, měla by být mezi Vámi a makléřem absolutní shoda a důvěra. Jednou z nejčastějších chyb klientů je, že svěří prodej někomu v dobré víře, že je jim pomůže, ale zároveň si kvalitu jeho služeb nemůžou nikde ověřit a v podstatě hrají ruskou ruletu. Buď mají štěstí na makléře nebo ne.

 

Platím něco za zprostředkování, resp. za kontakt na makléře?

Ne.

Tato služba je pro uživatele – klienty zdarma. Cílem portálu je najít Vám co nejkvalitnějšího makléře, který vám sedne jak obchodně, tak lidsky. Zároveň Vám usnadnit prodej či nákup nemovitosti užitečnými radami z praxe. Samotný obchod pak vždy zvládne profesionální realitní makléř s potřebnými zkušenostmi.

 

Jak jsou reference ověřovány?

Referenci může zadat pouze klient, který prostřednictvím portálu našel realitního makléře a který mu zprostředkoval obchod. Na konci obchodu – většinou po převodu na katastru nemovitostí nebo členských práv a povinností na bytovém družstvu – může klient zhodnotit celý obchod a služby daného makléře doporučit nebo ne.

Reference jsou ověřovány i průběžně automatickým kontrolním mechanismem, abychom minimalizovali podvody a zajistili vysokou důvěryhodnost informací na portálu. Někdy je to velmi snadné, někdy komplikovanější, ale jde nám o to, poskytovat objektivní informace, které mohou použít další klienti při svém rozhodování s kým budou v budoucnu spolupracovat.

 

Co když nebudu spokojený s makléřem v průběhu obchodu? 

Záleží v jaké fázi se bude obchod nacházet. Situace se řeší jinak pokud jste teprve ve fázi hledání zájemce (v případě nabídky) nebo nemovitosti (v případě poptávky). Nebo pokud jste ve fázi rozpracovaného obchodu.

Dále záleží na důvodu nespokojenosti: Makléř s Vámi nekomunikuje? Špatně prezentuje Vaší nemovitost? Je zřejmě důvod k jeho výměně.

Nebo prostě nemůže Vaší nemovitost prodat? V tomto případě je třeba zvážit, jestli je to způsobeno výhradně makléřem či spíše tržním prostředím.

Každopádně můžete Vaší nabídku nebo poptávku zadat znovu a vybrat si jiného realitního makléře, který Vám navíc poradí, jak způsobem ukončit spolupráci s tím stávajícím. Tuto problematiku nastiňuje i samostatný článek.

Kvalitní realitní makléř Vám dokáže poradit, jakým způsobem ukončit spolupráci se stávajícím realitním makléřem, ke kterému jste ztratili důvěru. Jsme přesvědčeni o tom, že všichni registrovaní makléři Vám v tomto ohledu dokážou pomoc.

 

Je možné, že na portále natrefím na nekvalitního, podvodného makléře?

Nebudeme Vám lhát, již při potvrzování registrace se snažíme toto riziko eliminovat, ale možné to je. Dovolíme si však tvrdit, že toto riziko je minimální. To, že se jedná o podvodného makléře, se pozná až při samotném obchodu. Nicméně systém komunikace na portálu VeřejnýRegistr.cz umožňuje dostatečnou obranu jak klientovi, tak realitnímu makléři.

Rozhodně můžeme prohlásit, že na portále nejsou registrovaní “realitní makléři”, kteří soustavně podvádějí své klienty a jejich hlavní činnost není zprostředkování obchodu, ale matení či podvádění klientů, vybírání pokut apod. Chybu může jednotlivě udělat každý makléř, i ten slušný, záleží však na tom, jak se k ní postaví a jestli jí chce vyřešit nebo nechce. Všechny tyto Vaše zkušenosti můžete napsat do reference, kterou makléři udělíte.

 

Dá se však snížit riziko, že potkáte nekvalitního makléře nebo tomu úplně předejít. Jak?

Pokud při zadávání nabídky nebo poptávky komunikujete s makléři výhradně prostřednictvím portálu, máte všechny informace písemně a pak je hrozně složité někoho podvést. Zároveň si prostudujte všechny články na téma „Jak vybrat správného makléře“. Tímto způsobem snížíte riziko na absolutní minimum. Za nějaký čas, až bude na portále více realitních makléřů a jejich reference, toto riziko téměř zcela pomine.

Zadejte nabídku Vyberte si nejlepšího realitního makléře ve Vaší lokalitě.
Zadejte poptávku Získejte přístup k novým nabídkám ještě než se dostanou do inzerce.