Doporučení, jak stanovit tržní cenu

Hulínová Renáta

12.8.2013 8:09 | Články realitních makléřů

Autor článku: Hulínová Renáta

Dnes bych Vám chtěla poradit, jak stanovit cenu nemovitosti. Nejen na Chomutovsku, kde realizuji nejvíce svých realitních transakcí.

 

Obecné stanovení ceny

S určením ceny se setkáváme dnes a denně. Během nákupů porovnáváme různé cenové hodnoty a snažíme se vybrat si tu nejvýhodnější nabídku. Ideálně hodnotíme poměr cena/výkon, a nacházíme se tak v pozici poptávajícího, který buď na stanovenou cenu přistoupí, nebo ne. Při koupi tak dochází ke kompromisu mezi poptávajícím a nabízejícím.

Co tím mám na mysli? Představte si, že si jdete koupit chleba. Asi těžko za něj dáte za 500 korun, stejně tak zřejmě neusmlouváte prodavače, aby vám jej prodal za jednu korunu. Oba si musíte navzájem vyjít vstříc a často i slevit ze svých nároků a cena, na které se shodnete, je onou tržní cenou, tím bodem, ve kterém se střetává nabídka s poptávkou.

 

Obchod

 

Jak postupovat u stanovení tržní ceny nemovitosti?

Ačkoli se již řadu let odborníci snaží shromažďovat tržní ceny nemovitostí a data shrnovat do cenových map, jsou tyto údaje velice klamné a nepřesné. Dvě naprosto totožné nemovitosti prostě neexistují, a pokud je můžeme považovat za velice podobné, budou různé jejich okolní faktory (výhled, sousedé atd.).

Na co se zaměřit?

  • Udělejte si jasnou představu o nabídce a poptávce v dané lokalitě (např. na www.sreality.cz). Nenechte se ovládnout jen cenou – zjistěte si také, jak dlouho se daná nemovitost takto nabízí. Je za tuto hodnotu skutečně prodejná?
  • Srovnávejte nemovitosti podle podobných parametrů (byt v panelovém domě bude mít odlišnou hodnotu než v domě cihlovém, ačkoli jsou ve stejné lokalitě).
  • Rekonstrukce nemusí být vždy výhodou. Váš vkus se nemusí líbit ostatním, a tak se vám investice do nové koupelny nemusí vždy vyplatit. Neplatí zde pravidlo, že náklady na rekonstrukci přičtete k ceně bytu. Naopak odstranění růžových kachliček může být pro kupujícího investicí navíc, a tím i důvodem ke snížení tržní ceny.
  • Objektivně zhodnoťte možnosti, které nabízí okolní prostředí, jaká je v dané lokalitě infrastruktura?

Při stanovování tržní ceny nemovitosti musíme opravdu zohlednit každou maličkost, ale vyhnout se subjektivnímu hodnocení. Proto je dobré se v tomto případě obrátit na nezaujatého odborníka, nejlépe na realitního makléře, který se v dané oblasti pohybuje a má přesné informace o aktuální nabídce a poptávce.

V našem chomutovském regionu máme ještě jednu „lahůdku“, ke které je při stanovení ceny nemovitosti potřeba přihlížet a to jsou nepřizpůsobiví občané, kterých je u nás bohužel hodně. Díky tomuto aspektu padají v některých lokalitách ceny nemovitostí přímo astronomicky.

Hodnocení článku:

Komentáře

Zadejte nabídku Vyberte si nejlepšího realitního makléře ve Vaší lokalitě.
Zadejte poptávku Získejte přístup k novým nabídkám ještě než se dostanou do inzerce.