Energetický štítek při prodeji bytu

Tůmová Lucie

20.10.2015 14:00 | Články realitních makléřů

Autor článku: Tůmová Lucie

Pro upřesnění: Průkaz energetické náročnosti budovy – PENB (obecně také nazýván jen energetický štítek nebo energetický průkaz) je dokument obsahující identifikační a technické údaje budovy a její energetickou náročnost na provoz včetně grafického znázornění – zařazení do energetické třídy A až G. Energetický štítek – je součástí PENB, jedná se o grafické znázornění energetické náročnosti budovy.

Nebudu zde vypisovat data, ke kterým jsou povinni vlastníci jakých budov energetické průkazy mít. Při prodeji bytu na tom nezáleží. Pakliže prodáváte byt, musíte PENB (nebo ověřenou kopii) kupujícím předložit nejpozději při podpisu kupní smlouvy. Bez ohledu na to, zda dům, ve kterém se bytová jednotka nachází, spadá do kategorie, kdy již energetický štítek musí ze zákona mít nebo ne. Navíc tu je povinnost uvádět energetickou třídu již při inzerci nemovitosti k prodeji. Proto vše řešte s vlastníkem budovy včas.

Jak postupovat v případě, kdy není k vašemu domu ještě energetický průkaz zpracován? Vlastník nemovitosti (obvykle SVJ – společenství vlastníků jednotek) má ze zákona povinnost vám při prodeji bytu PENB předložit nebo jej nechat na vaši žádost vyhotovit. Jinak se vystavuje riziku pokuty až do výše 200 tisíc korun. Pokud na vaši žádost SVJ nereflektuje a průkaz vám nedodá, vystavujete se pokutě i vy sami. Můžete sice místo PENB kupujícím doložit spotřebu energií za poslední tři roky fakturami od jednotlivých dodavatelů, ale musíte při případné kontrole prokázat, že jste učinili maximum pro to, abyste energetický průkaz získali. Proto komunikujte s SVJ raději písemnou formou a nechte si potvrdit přijetí své žádosti. Při absenci PENB je nutné v inzerci energetickou náročnost budovy označit písmenem G (tedy nejhorší).

 

PENB

 

Realitní makléř by vás měl na tyto povinnosti upozornit. Může vám také pomoci s jednáním s vlastníky budovy a doporučit energetického specialistu (osoba oprávněná Ministerstvem průmyslu a obchodu PENB zpracovat).

Pozn. Při prodeji rodinného domu veškerou odpovědnost za zhotovení PENB nese sám prodávající jako vlastník nemovitosti. U rodinných domů doporučuji nechat zpracovat kromě energetického průkazu také zprávu o technické inspekci nemovitosti, kde je podrobně zaznamenán aktuální stav budovy. Vyhnete se tak případným pozdějším reklamacím kupujících a požadavkům na dodatečnou slevu. Některé z firem, které technickou inspekci provádějí, pak dokonce zjištěné nesrovnalosti řeší s kupujícími za vás.

Prodej bytu není snadná transakce. Pokud si něčím nejste jistí, raději se poraďte s odborníkem. Vyplatí se to.

Nechcete si nechat ujít další článek? Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu nebo mne sledujte na Facebooku.

Hodnocení článku:

Komentáře

Zadejte nabídku Vyberte si nejlepšího realitního makléře ve Vaší lokalitě.
Zadejte poptávku Získejte přístup k novým nabídkám ještě než se dostanou do inzerce.