Fenomén výkupu za hotové – kolik peněz opravdu dostanete?

VeřejnýRegistr.cz

10.6.2013 21:42 | Rady a tipy pro klienty

Autor článku: VeřejnýRegistr.cz

Vykoupíme Vaší nemovitost za hotové! Vykoupíme Vaší nemovitost za nejvyšší cenu! Až 90% z tržní ceny nemovitosti na ruku! Rychlost doby si žádá rychlé řešení, výkup nemovitosti je jedním z nich. Uchylují se k němu lidé, kteří potřebují hotovost opravdu rychle nebo také lidé, kteří pořádně neznají tržní cenu, podstřelí ji, ale netrápí je to, protože dostali přesně tolik peněz, kolik chtěli.

 

Jakým způsobem se určuje cena pro výkup, že existují výjimky a jak můžete využít portál VeřejnýRegistr.cz. Podívejme se dnes na situaci ze strany prodávajícího.

Dostanete za svoji nemovitost opravdu nejvyšší cenu? To je oč tu běží. Hladina cen pro výkup vychází z tržní ceny, ale ne z takové, kterou vidíte na internetu, kde jsou většinou nabídkové ceny. Tržní cena pro výkup je často pod prodejní cenou, kterou byste dostali v případě, že na obchod nespěcháte. Týká se to hlavně nabídek, kde Vám slibují až 90% z tržní ceny, což je ekonomický nesmysl, když vezmete v potaz náklady na zakázku, zvlášť u nabídek pod 3,5 mil. Kč. Už jen, když provize RK je standardně 3-10%, myslíte, že za zbylá procenta na sebe realitka převezme riziko neprodeje? Realitní makléř je především obchodník a výkup za hotové je rizikový obchod. Úkolem makléře je co nejméně snížit riziko obchodu, jinak řečeno vykoupit nemovitost za co nejnižší cenu, čímž maximalizuje zisk v případě rychlého obchodu či snižuje riziko v případě, že nemovitost prodává delší dobu.

Konkrétní příklad

Tržní cena bytu je 1.000.000,- Kč. Tržní cena je cena, ke které by prodávající dříve či později dospěl, pokud by chtěl nemovitost prodat koncovému majiteli, který ji bude užívat. Tento prodej může dnes trvat 3-6 měsíců. Prodávající byt inzeruje na internetu za 1.350.000,- Kč, co kdyby se někdo chytil, znáte to. Už ho ale tlačí čas a potřebuje rychle hotovost. Obvolá 5 realitních kanceláří, všichni slibují nejrychlejší peníze za ruku. Ti serióznější během několika dnů, ale padají i nabídky do 24h, do 2h, do 30 min (i to je reálně možné). Všechny RK pošlou na nemovitost svého makléře, aby ji ocenil a posoudil obchodní příležitost. Předpokládejme, že všichni makléři jsou znalí lokality a tržních cen nemovitostí v dané lokalitě.

  1. Makléř ocení byt na 1.000.000,- Kč (říká pravdu) a nabízí 70%, kdy Vám vypočte náklady na zakázku + míru rizika, kterou je ochotný podstoupit
  2. Makléř ocení byt na 950.000,- Kč a nabízí 75%
  3. Třetí a čtvrtý makléř ocení byt na 850.000,- Kč a nabízí 80%
  4. Pátý makléř nabízí 700.000 a nabízí 90%

Podivná hra s čísly, že? Jak eliminujete riziko nízké nabídky? Zřejmě tušíte správně.

Reálně dostane prodávající 65 – 75 % z opravdu tržní ceny nemovitosti.

Je zajímavé, že v praxi mnoho klientů trvá na své ceně a když už jim tzv. „teče do bot“, jsou schopni drasticky snížit kupní cenu nemovitosti, jen aby ji rychle prodali. V našem modelovém případě není nic neobvyklého, že prodávající „střelí“ svojí nemovitost i za méně peněz, než by dostal ve výkupu za hotové, kdyby do obchodu zapojil více realitních makléřů. Když to makléř pozná, nabídne např. 40-50% tržní ceny.

Proč je cena „tak nízká“?

Jak už bylo řečeno, obchodník přejímá riziko neprodeje na sebe, převádí nemovitost na svoji společnost nebo spřízněnou osobu, což s sebou nese další daň z převodu nemovitosti, daň z příjmu a ostatní náklady na zakázku.

Výjimka existuje

V případě, že realitní makléř má v záloze zájemce, který nemovitost opravdu shání, je možné dostat i ve výkupu vyšší cenu, protože se nemovitost nebude převádět na obchodníka, ale rovnou na nového majitele. Počítejte s 80 – 90% z opravdu tržní ceny, kdy zbylých 10% je provize RK.

Jak se chovat chytře při výkupu nemovitosti?

Když to vezmete logicky, čím více nabídek na výkup nemovitosti budete mít, tím je pravděpodobnější, že dostanete lepší nabídku. V prvním kole si nechte na základě fotek udělat orientační  - hrubou nabídku, kde makléř zohlední lokalitu a stav nemovitosti. Makléř by měl být schopen vymáčknout se, v jakém rozpětí se bude jeho nabídka pohybovat. Pak si vyberte 3-6 makléřů a pozvěte si je na osobní schůzku. Makléře si zvěte postupně v různé časy, aby se nemohli potkat na schodech. Po jejich prohlídkách dostanete „finální nabídku“ a podmínky výkupu. To znamená, za jak dlouho dostane peníze, jestli dostanete zálohu, kdy se bude přepisovat nemovitost na katastru apod.

Výkupy jsou jedním z nejatraktivnějších realitních obchodů. Mnoho realitních makléřů kvůli nim cestuje napříč celou republikou. Proč tedy na portálu VeřejnýRegistr.cz neoslovit všechny realitní makléře? Při zadávání nabídky zvolte výkup za hotové a pak v ručním výběru makléře zaškrtněte všechny realitní makléře. Dokonce i jiní dva makléři ze stejné realitky Vám mohou dát jinou nabídku. Záleží jen na Vás.

Hodnocení článku:

Komentáře

Zadejte nabídku Vyberte si nejlepšího realitního makléře ve Vaší lokalitě.
Zadejte poptávku Získejte přístup k novým nabídkám ještě než se dostanou do inzerce.