Jak si stojí středně velké byty v Mostě?

Ing. Dolejš Petr

22.6.2013 10:58 | Články realitních makléřů

Autor článku: Ing. Dolejš Petr

V novinách se občas můžete dočíst o průměrných cenách bytů v různých lokalitách České republiky, ale tyto statistiky jsou většinou hodně obecné a nicneříkající pro obyvatele menších obcí. Dnes bych Vám chtěl ukázat, jak si v současné době stojí na realitním trhu středně velké byty v Mostě.

 

Konkrétně se budu věnovat bytům o podlahové ploše 50 – 60 m2 v cenové relaci 200.000 – 350.000,- Kč. Mezi těmito nabídkami je v Mostě z dlouhodobého hlediska největší konkurence. Patří sem většina bytů o dispozici 2+1 v centru i jeho širším okolí, ale i tzv. malé 3+1 v různých lokalitách po Mostě. V konečném důsledku není rozdíl mezi dispozicí bytu, když jeho velikost je pořád stejná.

V Mostě jsou bytové domy rozdělené nejen podle ulic a čísla popisného, ale navíc i podle bloků. Bloky jsou řazené podle stovkových číslic: 0-99, 100, 200, 300 až 700. Byty o podlahové ploše 50 – 60 m2 se většinou nacházejí v lokalitách do stovky, ve dvoustovkách, třístovkách a čtyřstovkách.

Jak to vypadá na mapě Mostu?

Mapa bloků

 

Tyto lokality jsou vhodné jak na vlastní bydlení, tak k investici. V praxi to znamená, že prodávající, kteří nepotřebují prodat svůj byt za každou cenu, raději byt pronajmou a čekají na příznivější podmínky na trhu.

Většina bytových domů již prošla alespoň částečnou rekonstrukcí, což znamená min. plastová okna, úpravu střechy či společných prostor. Můžete zde nalézt cihlové i panelové domy.

A teď to nejdůležitější, jaká je aktuální tržní cena?

Obecně se dají společně hodnotit pouze byty v udržovaném původním stavu či s lehkou rekonstrukcí typu plovoucí podlaha, levnější kuchyňská linka apod. Hodnota bytu v původním stavu se vždy poměřuje k podlahové ploše. Nakonec, všechny byty mají stejné 4 stěny. Cenové rozpětí určuje osobní preference každého z nás, vysoké či nízké patro, balkon, lodžie, výtah, družstevní, osobní vlastnictví atd.

Byt v cihlovém domě v původním stavu                             230.000 – 280.000,- Kč

Byt v panelovém domě v původním stavu                          200.000 – 230.000,- Kč

V případě, že se jedná o byt po rekonstrukci, může být cena o trochu vyšší. Nicméně ve většině případů se Vám Vaše náklady na rekonstrukci pravděpodobně nevrátí a jestli ano, tak Vám gratuluji.

Ano, existují extrémy. Vím o bytu v cihlovém domě, který se nedávno prodal za 190.000,- Kč, protože majitelé byt zdědili a neznali cenovou mapu.

Jak bych vybíral byt já?

Pokud je na trhu tolik podobných nemovitostí, zajímal bych se především o „stav bytového domu“. Kolik je nájem, jak s ním družstvo či SVJ hospodaří. Jaké úpravy na domě proběhly a které se chystají apod.

Dobrým ukazatelem může být výše nájmu či příspěvky do fondu oprav. Průměrná výše u těchto domů je 25 – 30 Kč za m2, což vychází na nějakých 1.000 – 1.800,- Kč. Jsou-li příspěvky do fondu oprav nad 30,- Kč za m2, musí k tomu mít „správce“ nemovitosti opravdu pádné důvody, jinak bych začal pochybovat o hospodárnosti takto vybíraných a využívaných peněz.

Na závěr bych přidal jednu osobní zkušenost s podobným bytem.

Na jaře roku 2006 jsem koupil byt v osobním vlastnictví v cihlovém domě na ul. Žatecká, blok 200.

Byt Žatecká

Tenkrát jsem za byt zaplatil 210.000,- Kč.

Na podzim v roce 2008 prodávala sousedka na patře téměř stejný byt za 450.000,- Kč !!!!!

A jaká je jeho cena nyní? Můj odhad je 230.000 – 240.000,- Kč.

A to už je pořádný rozdíl. Doba roku 2007, 2008 se do Mostu jen tak nevrátí, ale za několik let je možné, že se jí bude alespoň přibližovat, protože si myslím, že byty v Mostě (zvlášť v centru) jsou dlouhodobě podhodnocené.

Rád Vám poradím s Vaším realitním obchodem, neváhejte mne kontaktovat.

Hodnocení článku:

Komentáře

Zadejte nabídku Vyberte si nejlepšího realitního makléře ve Vaší lokalitě.
Zadejte poptávku Získejte přístup k novým nabídkám ještě než se dostanou do inzerce.