Pronájem bytu, rozdíl mezi zprostředkováním nájmu a správou bytu

VeřejnýRegistr.cz

28.6.2013 7:12 | Než začnete nabízet svou nemovitost

Autor článku: VeřejnýRegistr.cz

V dnešní době mnoho lidí řeší dilema, jestli prodat svůj byt za cenu nižší, než byla před několika lety nebo jestli byt raději pronajmout s vědomím, že ho za několik let znovu prodají alespoň za cenu, za kterou ho koupili. A v případě pronájmu bytu, hlavně v menších městech a obcích, se často obracejí na realitní kancelář.

 

I díky tomu se v poslední době značně rozšiřuje nabídka bytů k pronájmu, stoupá tlak na kvalitu bydlení (zařízení, vybavení bytu) a cenu pronájmu. Podle názoru České národní banky je nyní správný čas na investici do nemovitosti, protože výnosy z pronájmu převyšují výnosy z jiných konzervativních finančních instrumentů (např. státní dluhopisy). Což v kombinaci s nízkými úroky z hypotéčních úvěrů dělá z nemovitostí zajímavý investiční cíl.

 

Výnosy z pronájmu bytu

 

Takhle na papíře to vypadá všechno moc pěkně, dává to smysl, ale realita je často mnohem složitější. Koupit byt na investici lze dnes celkem snadno, ale sehnat kvalitního, platícího nájemníka není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Doba zvýšené nabídky pronájmů spíš nahrává chronickým neplatičům nájemného, kteří pravidelně migrují mezi byty a nechávají za sebou zničené byty a dluhy. Z některých lokalit se stala téměř ghetta, která nemají s příjemných bydlením nic společného a starousedlíci si rvou vlasy a zároveň pláčou, protože hodnota jejich nemovitosti se někdy doslova „limitně blíží nule“.

Zprostředkování pronájmu, pronájem bytu

Umístíte-li na internet nabídku na pronájem bytu za ceny obvyklou ve Vašem městě, jistě se vám ozve celá řada zájemců o Váš byt. Prvním filtrem by měla být kauce ve výši jednoho (v optimálním případě dvou či tří) nájmu. Což bývá pro některé zájemce výrazný problém. Nabízíte-li pronájem prostřednictvím realitní kanceláře, zvyšuje se první poplatek nájemníka o jeden nájem jako odměnu za zprostředkování. Některé realitní kanceláře vybírají provizi od obou, od majitele bytu i od zájemce o pronájem. Pokud Vám tímto sítem projde víc než jeden, dva zájemci, gratulujeme! O Váš byt je opravdu zájem a pravděpodobně nebudete muset řešit komplikace s výběrem nájemného.

Někteří majitelé bytu poleví ze svých nároků na kauci a umožní ji splácet ve formě např. částečného navýšení nájmu do doby, než se požadovaná kauce zaplatí. Není to nic neobvyklého, nicméně pozor, v těchto případech musíte být velmi obezřetní, komu takovou možnost poskytujete. Jestliže nemáte v ruce ani jeden nájem dopředu, dobrovolně přijímáte riziko, že v případě komplikací s placením nájemného nemáte kam sáhnout pro peníze od nájemníka a budete muset náklady hradit ze svého.

 

penezenka prazdna

 

Hodně lidi si myslí, že za ně bude realitka řešit i problémy spojené s pronájmem bytu, např. s úhradou nájemného, s vystěhováním neplatiče, s údržbou nemovitosti atd. Ve většině případů na to zapomeňte. Zprostředkování pronájmu znamená, že Vám realitka přivedla zájemce o Váš byt, Vy byste si ho měli osobně zkontrolovat. Dále Vám připraví vzorovou nájemní smlouvu, pokud nepoužíváte vlastní. Všechny ostatní služby navíc jsou jen ochotou a dobrou vůlí realitního makléře, se kterým máte buď výborný vztah nebo Vám prostě poskytuje servis navíc.

Správa nájmu

Aby se Vám někdo postaral právě o ty malé nepříjemnosti, tomu se říká správa nájmu. Správu nájmu Vám může zajistit realitní kancelář, ale i soused z bytového domu či někdo jiný. Správa nájmu je zpoplatněná jinak než zprostředkování nájmu.

Většinou se platí každý měsíc a stojí 500 – 1.000,- Kč podle náročnosti správy bytu. V některých případech je to i více peněz.

Pokud tedy kupujete nemovitost na investici, vlastníte byt daleko od Vašeho domova nebo se jen nechcete starat o pronájem bytu, počítejte s touto částkou ve Vaší kalkulaci.

 

Takže zpět k názoru, že nemovitost je vhodnou investiční příležitostí. Určitě ano, ale má to své výhody i nevýhody, které Vám prozradí každý zkušený makléř. Na realitním trhu se dnes dají najít opravdu investiční skvosty, stačí jen být trpělivý a hledat. Výjimkou nejsou hrubé roční výnosy nad 12 - 15 %.

Hodnocení článku:

Komentáře

Zadejte nabídku Vyberte si nejlepšího realitního makléře ve Vaší lokalitě.
Zadejte poptávku Získejte přístup k novým nabídkám ještě než se dostanou do inzerce.