Tipař aneb jak si přivydělat v realitách

27.4.2012 15:00 | Než začnete nabízet svou nemovitost

Autor článku: VeřejnýRegistr.cz

V realitním obchodě, stejně jako v každém jiném, je důležité mít ty správné informace ve správný čas. Makléřům při jejich práci pomáhají mimo jiné tzv. tipaři. Osoby, které dohazují obchody, ale sami se realitní činností naplno nezabývají. Dobrý tipař může makléři výrazně pomoci při jeho obchodních výsledcích.

 

Správný tipař je pro realitního makléře poklad

Tipař je člověk, který pomůže makléři otevřít dveře ke klientovi, ať ze strany nabídky či poptávky. Má osobní vazbu na klienta a tím pádem usnadní práci makléři při vyjednávání o spolupráci.

Mnoho lidí si myslí, že tipaři jsou lidé, co sbírají jakékoliv kontakty, které uvidí, např. v novinách, na internetu, na místních vývěskách nebo vyvěšené na okně nemovitosti. Ano, tito lidé získají makléři nový kontakt nebo informaci, ale protože nemají vazbu na majitele nemovitosti nebo přímého zájemce, nelze je pojmenovat stejně jako ty, kteří tyto vazby mají. Tyto veřejné informace mohou některým makléřům získat obchod, protože pro některé realitní makléře jsou tyto informace velmi cenné, avšak podíl takového tipaře na úspěšném obchodu získaného z veřejných zdrojů je výrazně menší a zároveň se velmi špatně prokazuje jeho přínos. Zároveň jsou tito lidé často zklamáni, že i přes jejich snahu a náklady málokdy dostanou patřičnou odměnu. Existují makléři, kteří takto získanou informaci využijí, ale poté zpochybní přínos tipaře právě proto, že informace byla veřejná a on ji získal někde jinde než právě od něj a tím pádem nechtějí tipaře nijak odměnit. A tipař, i když má správný pocit, že makléři pomohl k obchodu, si po takové zkušenosti další spolupráci s jakýmkoliv makléřem rozmyslí.

Naopak pokud má tipař informaci o prodeji nemovitosti, která se veřejně neinzeruje, majitel ji nemůže dlouhodobě prodat a je ochotný začít s realitním makléřem spolupracovat – tato informace má pro makléře cenu zlata.

 

Kolik za dobrý tip?

Obvyklá odměna pro tipaře je kolem 10% z provize, ale existují i realitní makléři, kteří jsou schopní za takovouto pro ně cenou informaci zaplatit i 50% ze své provize a to už je pro tipaře pořádná motivace pro spolupráci do budoucna.

Jedním z rizik při dohazování obchodů (tzv. tipování) je způsob odměňování. Makléř je schopný vyplatit tipaře až ve chvíli, kdy opravdu realizuje prodej, což může být někdy záležitost několika měsíců, možná i let. Právě z tohoto důvodu je nesmírně důležitá důvěra mezi realitním makléřem a tipařem, že po realizaci obchodu makléř tipaře opravdu odmění. Málokdy se to řeší  písemnou dohodou, je to spíš ústní domluva, na kterou spoléhá především tipař.

Portál VeřejnýRegistr.cz nabízí tipařům jedinečnou spolupráci s kvalitními realitními makléři a zároveň dokáže minimalizovat výše uvedená rizika.

Jak? 

Makléři registrovaní na portále si zakládají především na pozitivních referencích a zároveň si nemohou dovolit něco slíbit a pak to nedodržet. Tipař může při zadání informace (nabídky nebo poptávky) přes portál oslovit více makléřů najednou a tím pádem pro některého z nich může být jeho informace natolik cenná, že mohou začít spolupracovat.

Navíc, pokud tipař a makléř budou v počátku komunikovat výhradně prostřednictvím portálu, kde si vyjasní podmínky spolupráce, se kterými souhlasí obě strany, skoro nemůže se stát, že bude podveden. A jestli by byl náhodou podveden, není nic jednoduššího, než se o svou špatnou zkušenost podělit s ostatními. Na druhou stranu, pokud tipař již na začátku vstoupí do spolupráce s makléřem s úmyslem nějak ho poškodit nebo mu záměrně (např. v rámci nekalého konkurenčního boje) zkazit pověst, má realitní makléř možnost se bránit.

Na portále jsou registrovaní kvalitní realitní makléři, kteří jdou se svojí kůží na trh a ti si nemohou dovolit nevyplatit tipaře, sami si domyslete proč.

V případě tipování nemovitosti se s makléřem dohodněte především na:

  • výši odměny pro Vás jako tipaře (nejčastěji se uvádí v % z provize)
  • způsobu vyplacení
  • době v jaké budete vyplaceni (zálohově, na konci obchodu)

 

Portál VeřejnýRegistr.cz chce hlavně pomoc poctivým obchodníkům a eliminovat ty nepoctivé, pro které někdy ani písemná dohoda nic neznamená, natož pak ústní.

Hodnocení článku:

Komentáře

Zadejte nabídku Vyberte si nejlepšího realitního makléře ve Vaší lokalitě.
Zadejte poptávku Získejte přístup k novým nabídkám ještě než se dostanou do inzerce.